MOONSWATCH 1965 is een eerbetoon aan Omega’s Speedmaster kwalificatie voor ruimtereizen

In 1965 was de OMEGA Speedmaster het enige horloge dat de tests van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA doorstond.

Dat was precies zestig jaar geleden, op 1 maart 1965. De eisen van NASA voor het Amerikaanse ruimtevaartprogramma waren een horloge dat betrouwbaar, nauwkeurig, gemakkelijk af te lezen en te gebruiken was. Het doel: een gekwalificeerd horloge voor alle toekomstige bemande ruimtevluchten, te midden van de race naar de maan. Als overheidsinstantie was NASA verplicht om een formele aanbesteding uit te schrijven en “RFP’s” (Request for Proposal) te vragen aan horlogefabrikanten. Het Amerikaanse ruimteagentschap vroeg om seriemodellen. OMEGA stuurde zijn Speedmaster model (ST105.003 uit 1964), Longines stelde zijn Wittnauer 235T model voor en het merk ….X stuurde zijn referentie 6238.

NASA testte deze chronografen vervolgens 11 opeenvolgende proeven, volgens strenge criteria die speciaal voor deze gelegenheid waren ontworpen door het Amerikaanse ruimteagentschap. Van de drie geteste uurwerken kreeg er slechts één de prestigieuze vluchtkwalificatie voor alle bemande ruimtemissies en extravehiculaire activiteiten van de NASA op 1 maart 1965: de OMEGA Speedmaster. De nieuwe MOONSWATCH 1965 is een eerbetoon aan het unieke horloge en de vluchtkwalificatie door NASA zes decennia geleden.

De NASA gaf de voorkeur aan de OMEGA Speedmaster vanwege zijn “superieure precisie, betrouwbaarheid, leesbaarheid en gebruiksgemak” ten opzichte van de andere modellen. De vluchtkwalificatie van OMEGA werd al snel een feit. Drie maanden na de tests en tijdens de Gemini IV-missie waagde Ed White zich op 3 juni meer dan 20 minuten buiten het ruimteschip met de OMEGA Speedmaster om zijn pols.

De MOONSWATCH 1965 draagt alle visuele kenmerken van de Speedmaster die zestig jaar geleden door NASA werd getest. Het OMEGA-logo dat destijds werd gebruikt (ook aanwezig op het bandje en de kroon), de wijzers en het lettertype van de inscripties komen allemaal terug in de stijl van het originele horloge, waardoor de moderne versie een vintage uitstraling heeft. Maar het horloge heeft nog meer verrassingen in petto. De wijzerplaat is een knipoog naar de OMEGA Speedmaster Moonwatch Professional met witte wijzerplaat die in maart 2024 werd gelanceerd .

De twee tellers op 10 en 2 uur op de nieuwe MOONSWATCH 1965 zijn ook nieuw. De eerste geeft bovenaan het getal 19 (normaal 60) weer, terwijl de andere het getal 65 (normaal 10) weergeeft, verwijzend naar het jaar 1965.

Daartoe zijn de chronograaftellers gewijzigd:
– Teller op 10 uur: 19 uur
– Teller op 2 uur: 65 minuten

Op deze manier worden 19 en 65 gemarkeerd op de wijzerplaat, waardoor het mogelijk is 1965 af te lezen, evenals 60 bij de kleine seconde op 6 uur (die ongewijzigd blijft). De chronograaf is een beetje anders, omdat de teller eerst 65 minuten telt en pas daarna de uren. Meer specifiek werken de wijzers van beide tellers als volgt:

– De teller op 10 uur (19 uur) en de teller op 2 uur (65 minuten) maken een “ereronde” aan het einde van de 64e minuut.
– De teller op 10 uur draait één keer en geeft 1 uur weer (of liever gezegd, één uur meer).
– De teller op 2 uur draait één keer rond en geeft de 5e minuut weer.

Op deze manier, en zonder de teller van 2 uur (minuten) opnieuw op nul te zetten, kan de tijd normaal worden afgelezen door de uren en minuten op te tellen. Deze animatie wordt elke 65 minuten herhaald, waarbij beide wijzers de beweging tegelijkertijd uitvoeren.

Op de tellers staat ook het jaar 1965 en de 60e verjaardag van de kwalificatie van de NASA-vlucht. Het getal “19” verschijnt op de teller op 10 uur, het getal “65” op de teller op 2 uur en het getal “60” op de teller op 6 uur, die ook zichtbaar zijn onder uv-licht. De wijzers en uurmarkeringen zijn gecoat met Grade A Super-LumiNova® voor optimale zichtbaarheid in het donker.

De MOONSWATCH 1965 is voorzien van de missieverklaring op de achterkant van de kast en de OMEGA X SWATCH-logo’s op de wijzerplaat en de kroon. Het grijze VELCRO®-bandje is geschikt voor ruimtepakken. Het maakt de astronautenstijl helemaal af naast de contrasterende stiksels die passen bij de kleur van de kast en het bandje.
De belangrijkste kenmerken van de originele OMEGA Speedmaster Moonwatch zijn nog steeds aanwezig: de asymmetrische kast, de beroemde tachymeterschaal met stip over negentig en de kenmerkende Speedmaster-tellers. Net als alle Bioceramic MOONSWATCH modellen heeft dit nieuwe horloge een chronograaffunctie.

De niet-gelimiteerde “1965” is, net als alle horloges in de OMEGA X SWATCH samenwerking, gemaakt van Swatch’s gepatenteerde Bioceramic materiaal, een unieke mix van tweederde keramiek en eenderde biosourced materialen.

Het nieuwe model in de Bioceramic MOONSWATCH collectie is vanaf 1 maart (de datum waarop NASA in 1965 de Speedmaster kwalificeerde) alleen verkrijgbaar in geselecteerde Swatch-winkels wereldwijd. Net als bij de hele Bioceramic MOONSWATCH Collectie kan er maar één horloge per persoon, per dag en per Swatch-winkel worden gekocht.

NASA’s elf opeenvolgende tests
NASA stelde hoge eisen aan de geteste horloges om ze te kwalificeren en ze op bemande ruimtemissies te sturen. Betrouwbaarheid stond voorop tijdens de 11 opeenvolgende tests waaraan de chronografen van drie verschillende merken werden onderworpen. Voorwaarde was een nauwkeurigheid van 5 seconden over 24 uur, idealiter binnen een bereik van +/- 2 seconden per 24 uur. De horloges moesten een stop functie hebben, gemakkelijk af te lezen zijn en antimagnetisch zijn.

  1. Test bij hoge temperatuur: 70°C gedurende 48 uur, daarna 93°C gedurende 30 minuten in gedeeltelijk vacuüm.
  2. Lage temperatuurtest: -18°C gedurende 4 uur.
  3. Vacuümtest: verwarmd in een vacuümkamer en vervolgens gekoeld tot -18°C gedurende verschillende cycli.
  4. Vochtigheidstest: tien cycli van 24 uur in >95% vochtigheid met temperaturen variërend van 25°C tot 70°C.
  5. Corrosietest: in een atmosfeer van zuurstof bij 70°C gedurende 48 uur.
  6. Schokbestendigheidstest: zes schokken van 40 G in zes verschillende richtingen.
  7. Versnellingstest: progressieve versnelling tot 7,25 G gedurende ongeveer vijf minuten en dan tot 16 G gedurende 30 seconden in drie assen.
  8. Lagedruktest: druk van 10-6 atmosfeer bij 70°C gedurende 90 minuten, daarna bij 93°C gedurende 30 minuten
  9. Hogedruktest: in een luchtdruk van 1,6 atmosfeer gedurende 60 minuten.
  10. Trillingstest: willekeurige trillingen in drie assen tussen 5 en 2000 Hz met een versnelling van 8,8 G.
  11. Geluidstest: 130 decibel bij frequenties van 40 tot 10.000 Hz gedurende 30 minuten.

 

You May Also Like

Afscheid Ansatz der Maschine in stijl met frontman Mathijs Bertel (Interview)

Ansatz der Maschine schreef met ‘Tunguska’ een album over hoe tijd en ruimte tegelijk ...

Xiaomi introduceert met zijn 12T-serie nieuwste flagship-smartphones

Next level detail en creativiteit voor een erg scherpe prijs Wie kent er Xiaomi? ...

Gaan we voor de derde keer op rij naar een uitverkocht TDBT?

Snel zijn is de boodschap Openluchtfestival The Day Before Tomorrow zet naast publiekstrekkers Omdat ...